JARMARK BOŻONARODZENIOWY POZNAŃ - BERLIN

W dniach 5 – 6 grudnia 2019 roku uczniowie klas I Iwp, I Ep, I MEt,  I Hp, I H, II Iw, I Icp, I I, II Mt, III Mtw, III MEt, IV Iw wraz z opiekunami panią Iwoną Poganowską oraz panem Jackiem Mrozickim udali się na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną „Szlakiem jarmarków bożonarodzeniowych: Poznań - Berlin”
Program wycieczki obejmował, oprócz wizyty na jarmarku świątecznym, również zwiedzanie tych dwóch miast z licencjonowanym przewodnikiem miejskim.
W Poznaniu na trasie naszej wycieczki znalazła się najpierw wyspa Ostrów Tumski, otoczona korytem Warty i Cybiny. Zwiedziliśmy tu Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła - jeden z najstarszych polskich kościołów wraz z kryptą. Otwarty w 968 roku n. e. Ta jednocześnie najstarsza polska katedra  jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I, Bolesława I Chrobrego jak również przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.
Następnie dojechaliśmy autokarem do Alei Marcinkowskiego, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę w kierunku Starego Rynku. Po drodze obejrzeliśmy odrestaurowany z prawie całkowitego zniszczenia Zamek Królewski z XII w. wybudowany przez Przemysła II, a stamtąd udaliśmy się w kierunku renesansowego Ratusza.
Punktualnie o godzinie 12:00 wraz z innymi grupami turystycznymi zgromadzonymi na Starym Rynku oglądaliśmy dwa trykające się blaszane koziołki, stanowiące element mechanizmu zegara oraz wysłuchaliśmy hejnału miasta Poznania rozlegającego się z Wieży Ratusza.
Po dokładnym obejrzeniu Starego Rynku udaliśmy się w kierunku Fary Poznańskiej - Bazyliki Kolegiackiej, która urzekła nas swoim bogato zdobionym barokowym wnętrzem.
Ostatnim etapem naszego zwiedzania było Kolegium jezuickie – zespół poklasztorny zlokalizowany przy placu Kolegiackim, obecnie siedziba Urzędu Miasta Poznania. Było ono jednym z najwcześniej założonych ośrodków jezuickich w Polsce oraz jedną z największych i najbardziej prestiżowych uczelni Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Z naszym sympatycznym przewodnikiem pożegnaliśmy się na Starym Rynku pod pręgierzem - ośmioboczną kolumną, na głowicy której stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem symbolizującego tzw. "prawo miecza", czyli prawo do wydawania wyroku śmierci nadane Poznaniowi w 1298 przez króla Władysława Łokietka.
Po zakupie tradycyjnych świętomarcińskich rogali udaliśmy się w kierunku poznańskiego jarmarku bożonarodzeniowego, gdzie odpoczywaliśmy i kupowaliśmy pamiątki.
Późnym popołudniem wyruszyliśmy w drogę do Łagowa na nocleg w położonym nad jeziorem, w otulinie Łagowskiego Parku Krajobrazowego, pięknym Pensjonacie „SAGE”.
    Drugiego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy w kierunku zachodniej granicy Polski.
Po przekroczeniu Odry byliśmy już na terenie RFN.
Do Berlina wjechaliśmy od strony dwóch lotnisk, pierwszego – Schönefeld oraz drugiego znacznie większego Tempelhof.
Spacer z przewodnikiem rozpoczęliśmy na Wyspie Muzeów (Museumsinsel) położonej na rzece Sprewie w centrum Berlina i mieszczącej jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum (wpisany w 1999 r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO).
Przeszliśmy przez Park Lustgarten podziwiając po drodze monumentalną, eklektyczną protestancką Katedrę Berlińską (Berliner Dom) i udaliśmy się w kierunku słynnej alei Unter den Linden (Pod Lipami), uważanej za jedną z najpiękniejszych ulic miasta i stanowiącej jego ważną atrakcję turystyczną.
Przy tej alei położony jest między innymi zabytkowy gmach Uniwersytetu Humboldtów (Humboldt-Universität), Berlińska Opera Narodowa (Berliner Staatsoper) – najstarszy w mieście teatr operowy, Katedra Św. Jadwigi (St.Hedwigs -Kathedrale), Opera Komiczna (Komische Oper) nieopodal przy Plac Żandarmerii (Gandarmenmarkt) dwie bliźniacze katedry Katedra Francuska (Französischer Dom) i Katedra Niemiecka (Deutscher Dom).
Przy Gandarmenmarkt wstąpiliśmy również na zakupy do wytwórni i sklepu z czekoladami Ritter Sport ( Ritter Sport Bunte Schokowelt) oraz odwiedziliśmy salon Volkswagena. Tu podziwialiśmy najnowsze modele niemieckich samochodów.
Zwiedzanie alei Unter den Linden zakończyliśmy wizytą na stacji metra w pobliżu Bramy Brandenburskiej (Brandenburger Tor), gdzie prześledziliśmy historię tej klasycystycznej budowli przedstawioną na zdjęciach i uzupełnioną komentarzami przewodnika.
Po wykonaniu zdjęcia na Placu Paryskim (Pariser Platz) z widokiem na Bramę Brandenburską wraz z Kwadrygą wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie miasta z okien autokaru.
W części zachodniej Berlina obejrzeliśmy Gmach Parlamentu Rzeszy (Reichstag), jeden  z największych w mieście, liczący 2,1 km2 park Großer Tiergarten, Kolumnę Zwycięstwa ( Siegessäule) z rzeźbą Złotej Elsy (Goldene Else) wystawioną w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią, Austrią i Francją, Zamek Bellevue (Schloss Bellevue) - obecna siedziba prezydenta RFN, gmach partii CDU tzw. żelazko i pralka Angeli Merkel, fragment muru berlińskiego przy dawnym przejściu granicznym między NRD a Berlinem Zachodnim Checkpoint Charlie, a następnie wróciliśmy do części wschodniej Berlina mijając po drodze Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus) oraz Wieżę Telewizyjną (Fernsehturm). Nasza wycieczka objazdowa zakończyła się przy słynnym Placu Aleksandra (Alexanderplatz) niedaleko od Urania–Weltzeituhr – symbolicznego zegara pokazującego aktualny czas w 24 strefach czasowych świata, zwieńczonego ażurowym modelem Układu Słonecznego.
W tej części miasta znajdował się również jeden z większych jarmarków bożonarodzeniowych i tu spędziliśmy resztę naszego czasu rozkoszując się widokami kolorowych kramów, próbując charakterystyczną dla Berlina pieczoną kiełbaskę Currywurst i rozgrzewając się bezalkoholowym aromatycznym ponczem Punsch.
Wycieczka pozostanie z pewnością na długo w naszej pamięci. Zdobyte wiadomości historyczne, geograficzne oraz językowe na pewno poszerzą nasze horyzonty myślowe i pomogą w dalszej nauce, czy przekazywaniu wiedzy innym koleżankom i kolegom.  
Na  koniec chcielibyśmy podziękować serdecznie Dyrekcji ZSP nr 1 za umożliwienie nam tego wyjazdu, Opiekunom za zmotywowanie nas do udziału w tej wycieczce i sprawowanie pieczy nad nami, a BP DIEGO w Skierniewicach za zorganizowanie imprezy.    

001  002


                

Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
logorocteraa
ecdl
  it szkola nask logo
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

12.09.2019
21.11.2019
08.01.2020 - kl IV
13.02.2020
23.04.2020 - klasy I-III

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Agnieszka Dziedzic

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl