V edycja Sztafety Pamięci im. generała broni Tadeusza Buka

Ze Spały wystartowała dzisiaj (10 kwietnia) V. edycja Sztafety Pamięci im. generała broni Tadeusza Buka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych, współtwórcy polskiej kawalerii powietrznej, który zginął 5 lat temu pod Smoleńskiem. Na czele sztafety biegli kawalerzyści z Żagania, którym towarzyszyło 39 uczennic i uczniów Naszej Szkoły wraz z nauczycielami: Dobrawą Smejdą i Jackiem Matyszewskim. Nasi reprezentanci, uczestnicy sztafety,  pokonali dzisiaj, przy pięknej pogodzie około 14 km. Trasę biegu pokonali w 1,5 godziny .     

5sztafeta 5sztafeta

 Uroczystości upamiętniające katastrofę lotniczą w 2010 roku pod Smoleńskiem połączone z V. Sztafetą Pamięci im. generała broni Tadeusza Buka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych, współtwórcy polskiej kawalerii powietrznej, rozpoczęły się o godz. 8 na cmentarzu w Spale wystawieniem posterunku honorowego przy grobie gen. Tadeusza Buka oraz zapaleniem zniczy w godzinie katastrofy – 8.41. Następnie delegacje  złożyły na grobie generała wieńce i wiązanki kwiatów.
Udział w uroczystościach wzięli najbliżsi generała - żona Regina, córki - Wanda i Elżbieta oraz syn Mariusz, a także przedstawiciele wojska polskiego, władz samorządowych, lokalnych, przyjaciele śp. gen. Buka oraz mieszkańcy Spały.

        Młodsza z córek generała Buka, Elżbieta, przekazała uczestnikom biegu pałeczkę, którą biegnący będą przekazywali sobie na poszczególnych odcinkach. Sygnał do startu dał syn generała -  Mariusz Buk.

        Bieg zakończy się w Żaganiu podczas święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc.), w której generał Buk zaczynał służbę i otrzymał  szlify generalskie.

        Żołnierze po drodze odwiedzą m.in.: Spałę, Zelów, Szadek, Błaszki, Ostrów Wielkopolski, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Sławę, Nową Sól i Żagań. Łącznie przebiegną prawie 500 km.

      Przy tablicy pamiątkowej śp. gen. broni Tadeusza Buka na moście nad rzeką Pilicą w Spale uczestnicy sztafety i goście uroczystości zapalili znicze i złożyli kwiaty. Następnie ruszyli trasą sztafety w kierunku Tomaszowa.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Agnieszka Dziedzic

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl