Technik elektryk 2022

Technik elektryk 311303

TECHNIK ELEKTRYK to zawód szerokoprofilowy kształcący fachowców z szeroko rozumianej dziedziny elektryczności. Zakwalifikowany jest do  IV poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji. Jest też zawodem, dla którego, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy.

Technik elektryk posiada wiedzę z zakresu projektowania instalacji elektrycznych, wytwarzania, eksploatacji  maszyn i urządzeń elektrycznych, układów energoelektronicznych, obsługi programów komputerowych wspomagających projektowanie.

Podczas nauki w zawodzie technik elektryk zostaniesz przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych:

a) wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
b) montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
c) wykonywaniakonserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;

ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych:

a) eksploatowania instalacjielektrycznych,
b) eksploatowania maszyn i urządzeń elektrycznych.

Po ukończeniu tego kierunku będziesz umiał wykonywać między innymi następujące zadania zawodowe:

•    montowania i uruchamiania maszyn, urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
•    wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
•    lokalizowania i usuwania uszkodzeń maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych,
•    oceniania stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych po montażu i naprawie,
•    montowania i naprawiania układów sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych,
•    dobierania, montowania i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej.

Podczas nauki w technikum będziesz przygotowywany do egzaminu kwalifikacyjnego SEP do 1 kV, czyli będziesz miał możliwość uzyskania dodatkowych umiejętności branżowych w swoim zawodzie. Nasza szkoła daje możliwość uczestnictwa w  różnorodnych projektach unijnych, których zadaniem jest uzyskiwanie dodatkowych umiejętności  zawodowych. Uczestnictwo w projektach  kończy się otrzymaniem międzynarodowych certyfikatów oraz odbyciem staży zawodowych u lokalnych pracodawców współpracujących ze szkoła. Ukończenie i uzyskanie dodatkowych umiejętności branżowych będzie czynić Cię atrakcyjniejszym na rynku pracy, łatwiej będzie Ci odnaleźć pracę i będziesz lepiej postrzegany przez przyszłego pracodawcę.

Jeżeli cechuje Cię cierpliwość, dokładność, kreatywność,spostrzegawczość, sprawność manualna, zainteresowania techniczne, wyobraźnia przestrzenna, wyobraźnia konstrukcyjna i techniczna, zdolność podejmowania decyzji, zarządzanie małymi zespołami,planowanie pracy własnej i zespołowej, podzielność uwagi, gotowość do ciągłej nauki i nabywania nowych umiejętności, gotowość do pracy w szybkim tempie, gotowość do pracy w różnych warunkach środowiskowych to zawód technik elektryk jest właśnie dla Ciebie!!!

Perspektywy zatrudnienia po ukończeniu szkoły:

•    elektrownie  i zakłady energetyczne,
•    firmy produkujące maszyny i urządzenia elektryczne,
•    zakłady dowolnej branży przemysłowej w służbach utrzymania ruchu,
•    zakłady gospodarki komunalnej,
•    firmy usługowe naprawiające maszyny i urządzenia elektryczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku,
•    firmy projektujące i wykonujące instalacje elektryczne,
•    w firmach branży budowlanej zajmujących się kompleksowym wykonawstwem budynków;
•    własna firma zajmująca się wykonywaniem instalacji elektrycznych i... czego tylko sobie zapragniesz.

Oczywiście nasze technikum zapewni solidne podstawy do podjęcia dalszej nauki na studiach technicznych branży elektryczno-elektronicznej, informatyki technicznej.